- This event has passed.
Spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów Park im. S. Żeromskiego.
19/03/2023 11:00 - 14:30
Spacer po Parku im Stefana Żeromskiego. To jeden z większych parków miejskich usytuowany w bezpośrednim pobliżu centrum miasta.
Rozpoczynamy spacer o godzinie 11:00 przy pomniku Adama Mickiewicza. Zaraz obok powinniśmy odnaleźć rozkwitające krzewy derenia jadalnego. na fragmencie parku w otoczeniu pomnika A.Mickiewicza odnajdziemy i bez kłopotu rozpoznamy kasztanowce, buki, dęby i z pewnością ciekawie wyglądające coraz bardziej pęczniejące pączki grabu. Przejdziemy w dół do bramy zaplecza Teatru Współczesnego i zobaczymy zimozielony krzew głogownika Frasera z czerwonymi coraz większymi młodymi pączkami. Ulicą Jarowita dojdziemy do dawnej francuskiej części parku. Zobaczymy robinie akacjowe, jesiony wyniosłe w formie pendula, leszczynę turecką i biotę wschodnią. Przyjrzymy się charakterystycznym gałązkom miłorzębu japońskiego i cierniom glediczji trójcierniowej. Przejdziemy na główną część Parku Żeromskiego i trafimy na skrzydłorzech kaukaski, być może jeszcze kwitnący krzew oczaru, rosnącą w pobliżu surmię wielkokwiatową i mocno pochylony, podparty kłęk amerykański z młodymi odrostami. Przejdziemy w kierunku górki saneczkowej mijając po drodze kalinę hordowinę z coraz większymi omszonymi pączkami, zobaczymy modrzew, choinę kanadyjską i rzadkie cisy krótkoigłowe, porównamy szyszki i igły sosny czarnej i sosny wejmutki. Skierujemy się w stronę Hotelu Park w pobliżu którego obejrzymy coraz bardziej rozwijające się czerwone pączki grujecznika japońskiego. Może znajdziemy jeszcze czarne wysuszone jagódki korkowca amurskiego i jego romboidalne pęknięcia kory. Przy skrzyżowaniu ulic Matejki i Piłsudskiego powinniśmy znaleźć duże skupienia rozkwitającego derenia jadalnego.
Spacer będzie trwał około 2-3 godziny. Mimo ciągle bezlistnego stanu drzew z pewnością rozpoznamy wiele gatunków w oparciu o ich inne charakterystyczne cech.
Na spacer zaprasza Paweł Madejski
Spacer będzie trwał około 2-3 godziny. Mimo ciągle bezlistnego stanu drzew z pewnością rozpoznamy wiele gatunków w oparciu o ich inne charakterystyczne cech.
Na spacer zaprasza Paweł Madejski