Poznaj zalety zajęć pływackich dla niemowląt!
Niemowlęta mają zachowaną umiejętność pływania z okresu płodowego. Może zauważyć to każdy rodzic, który wybierze się na basen ze swoim maluszkiem niedługo po jego narodzinach.
Sprawdź, jakie korzyści mają zajęcia pływackie dla niemowląt i jak wybrać najlepszy basen, który będzie bezpieczny dla dziecka i wygodny dla rodzica!
Czy basen to dobry wybór dla niemowlęcia?
Coraz więcej rodziców decyduje się dzisiaj na korzystanie z zajęć pływackich dla niemowląt. To doskonały wybór z wielu powodów, zarówno dla samego dziecka, jak i dla mamy i taty.
Niemowlęta, które w okresie płodowym przebywają w płynie owodniowym, mają naturalną umiejętność pływania. Z czasem, gdy nie jest ona pielęgnowana, po prostu zanika, dlatego większość osób musi uczyć się pływania w późniejszym wieku.
Korzystając z zajęć pływackich dla niemowląt, można pomóc im w zachowaniu tej przydatnej, ale też dobrej dla zdrowia zdolności.
Jak wyglądają zajęcia na basenie dla niemowląt?
Zajęcia na basenie przeznaczone dla najmłodszych pływaków to przede wszystkim dobra zabawa i sposób na aktywne spędzenie czasu. Najczęściej zajęcia tego typu rozpoczynają się od oswojenia dziecka z wodą, a następnie polegają na wspólnym pływaniu razem z rodzicem, nurkowaniu, korzystaniu z różnych akcesoriów wodnych i zabawek. Nad wszystkim czuwa doświadczony instruktor pływania, który dba o bezpieczeństwo. Zazwyczaj zajęcia trwają około 30 minut, czyli mniej niż standardowe zajęcia pływackie. Wynika to z faktu, że małe dzieci męczą się znacznie szybciej.
Warto pamiętać o tym, że do zajęć pływackich na basenie konieczne będą odpowiednie pieluszki nieprzemakalne. Można kupić je w wielu sklepach z artykułami dla dzieci, a często też na basenach organizujących zajęcia dla najmłodszych, gdy zapomni się zabrać je z domu.
Zajęcia pływackie dla niemowląt – dlaczego warto?
Zapisanie maluszka na zajęcia na basenie jest bardzo dobrą decyzją zarówno dla niego, jak i dla rodziców. Jakie korzyści ma basen dla niemowląt?
Korzyści wnikające z pływania dla niemowląt:
– Rozwija układ oddechowy, ponieważ wymusza głębokie oddychanie i wstrzymywanie oddechu, co zmniejsza dodatkowo ryzyko rozwoju chorób tego układu.
– Wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego ze względu na ciśnienie wody, które wspomaga krążenie krwi i rozwój serca.
– Uczy prawidłowej pracy i koordynacji kończyn, a także pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych dolegliwości układu ruchu.
– Reguluje napięcie mięśniowe, dlatego basen dla niemowląt polecany jest wtedy, gdy u dziecka występują przykurcze, nadmierne napięcie mięśni.
– Rozwija, oddziałując wszechstronnie na wszystkie narządy zmysłów.
– Wspomaga koordynację wzrokowo-ruchową.
– Przyzwyczaja dziecko do wody i pomaga w zachowaniu odruchu pływania z okresu płodowego.
– Zachęca do aktywnego spędzania wolnego czasu w późniejszym życiu.
Korzyści zajęć pływackich z niemowlęciem dla rodziców:
– Relaksują, często po całym dniu spędzonym na opiece nad dzieckiem albo w pracy.
– Pozwalają na budowę bliskiej więzi z dzieckiem.
– Zapewniają dobrą zabawę.
– Pozwalają na zawarcie nowych znajomości z innymi rodzicami.
Kiedy wybrać się na basen z niemowlakiem?
Najczęściej zaleca się pierwszą wizytę z dzieckiem na basenie, gdy ma ono od 3 do 6 miesiąca życia.
Maluch powinien już mieć odpowiednią wagę – około 7 kg, a także sztywno trzymać główkę. Wtedy lepiej rozwinięty jest też jego system odpornościowy, co zmniejsza ryzyko pojawienia się infekcji
Basen dla niemowlęcia – jaki będzie najlepszy?
Nie każdy basen będzie dobrze nadawać się dla maluszka. Duże znaczenie mają nie tylko obecność innych osób, ale też warunki panujące w obiekcie.
Jaki basen dla niemowląt będzie więc najlepszy?
Warto zdecydować się na basen realizujący zajęcia pływackie dla niemowląt, który ma odpowiednio przygotowaną do tego nieckę. Lepiej z kolei zrezygnować z wyjść na ogólnodostępne baseny, do aqua parków.
W basenie, w którym pływają maluszki, powinna znajdować się woda o wyższej temperaturze – około 31-33 stopni Celsjusza. Ważne jest też, by różnica między temperaturą wody a powietrza nie była zbyt duża. Maksymalna głębokość basenu dla niemowląt nie powinna przekraczać 120-130 cm. Również powinien być on na tyle duży, by zapewnić wszystkim rodzicom i dzieciom odpowiednią przestrzeń do aktywnej zabawy. Warto też zwrócić uwagę na wyposażenie obiektu. Powinien mieć on szatnie z przewijakami, dlatego można wtedy łatwo zmienić ubrania i przygotować maluszka do pływania, a potem ponownie go przebrać. Dodatkowym plusem będą duże, rodzinne boksy do przebierania.
źródło plywanie-sc.pl