Muzeum Narodowe zaprasza nauczycieli szkół oraz przedszkoli, wychowawców, a także osoby na co dzień pracujące z dziećmi i młodzieżą na konferencję „Spotkanie z Innym – razem przeciwko uprzedzeniom i stereotypom!” odbywającą się w ramach trzeciej edycji cyklu działań edukacyjnych ”Spotkanie z Innym” promującego szacunek i solidarność względem innych kultur, wpisującego się w Tydzień Edukacji Globalnej, skierowanego do dzieci, młodzieży, nauczycieli i wychowawców w gminie Szczecin. Projekt realizowany jest przez Fundację Artykuł 25 we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Przyczyną dyskryminacji wśród dzieci i młodzieży są najczęściej stereotypy i uprzedzenia, a także brak reakcji ze strony nauczyciela i rodzica, który często nie posiada wiedzy o grupach wykluczonych i dyskryminowanych. Wiele przykładów pokazuje, że niepowstrzymana na czas nienawiść eskaluje i ostatecznie doprowadza do tragedii, dlatego naszym głównym celem jest pokazanie nauczycielom narzędzi, które pomogą im w pracy.
Na konferencji poruszymy tematy dotyczące: krajów Globalnego Południa, edukacji globalnej oraz sposobów radzenia sobie z mową nienawiści i uczniami dyskryminującymi innych z powodu pochodzenia, koloru skóry, religii itd. Zaprezentujemy również przykłady dobrych praktyk przeciwdziałających dyskryminacji i przemocy motywowanej uprzedzeniami.
Wśród zaproszonych gości będą osoby, które od wielu lat zajmują się tematyką związaną z przeciwdziałaniem dyskryminacji.
Program
9.30-10.00
Rejestracja uczestników
10.00-10.15
Krystyna Milewska (Muzeum Narodowe w Szczecinie) „Powitanie gości”
10.15-10.45
Aleksandra Antonowicz-Cyglicka (Fundacja Artykuł 25) „Prezentacja projektu Spotkanie z Innym jako wyzwanie XXI wieku”
10.45-12.00
Mamadou Diouf (Fundacja Afryka.org) „Afryka w mediach – jak mówić i pisać o Afryce oraz jej mieszkańcach”
12.00-13.00
Joanna Wojtarowicz (Czerwony Krzyż, Berlin) „Kim są współcześni uchodźcy? Stereotypy i uprzedzenia wobec osób z Bliskiego Wschodu”
13.00-13.20
Przerwa kawowa
13.20-14.20
Joanna Grabarczyk (Projekt HejtStop) „Mowa nienawiści – jak skutecznie reagować”
14.20-15.20
Łukasz Bartosik (Polska Akcja Humanitarna) „To nie dzieje się tutaj, ale dzieje się teraz”
15.20-16.00
Przerwa obiadowa
16.00-18.00
Sesja warsztatowa do wyboru:
Małgorzata Świderek (Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”)„Edukacja globalna dla najmłodszych” – warsztaty dla nauczycieli przedszkolnych i szkół podstawowych
Magdalena Sambor (Międzynarodowe Centrum Studiów i Spotkań im. Dietricha Bonhoeffera) „Uprzedzenia, wykluczenia” – warsztaty antydyskryminacyjne dla nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
18.00-18.30
Podsumowanie konferencji i rozdanie zaświadczeń dla uczestników konferencji
Udział w konferencji jest BEZPŁATNY.
Obowiązują wcześniejsze zapisy!
Dorota Obalek
tel. 797 400 438
d.obalek@muzeum.szczecin.p
Dorota Baumgarten-Szczyrska
tel. (+48) 91 43 15 270
d.baumgarten@muzeum.szczec
źródło: www.muzeum.szczecin.pl